ÚVODNÍ STRANA FORUM RSS MOBILNÍ TEXT. VERZE DEU ENG
» občan » Muzeum » Bašta » Novinky

Archeologie na Studentském náměstí


vloženo: pátek - 05. srpen 2016 v 17:00 * vložil: Muzeum Muzeum
TISK ČLÁNKU POSLAT EMAILEM

Mostecký archeologický ústav (ÚAPP Most, v. v. i.) je řešitelem výzkumu na Studentském náměstí v Kadani, jehož plocha prochází razantní úpravou. Na vše pak navazuje i výměna potrubí v ulici, která prochází Mikulovickou branou. Nálezy poskytují zásadní informace k poznání struktury a osudů městského opevnění za sedm století jeho existence. Nejeden objev přispívá k ověření postupů budování městských hradeb i v národním a nadnárodním dějinném kontextu.

Archeologové v míře, jakou jim rozsah stavebních prací poskytl, zdokumentovali průběh a rozsah vnitřního i vnějšího příkopu, mezilehlého valu i řady s nimi souvisejících zdí (parkán, eskarpa, kontraeskarpa). Před samotnou Mikulovickou branou se ve výkopech objevily pozůstatky předbraní ze starší i mladší fáze vývoje a také základy dělostřelecké bašty, která kryla západní vstup do města. Jinou baštu se podařilo objevit severně od tohoto místa. Kopie torza zmíněné druhé bašty se podle rozhodnutí investora stala dokonce trvalou součástí nové úpravy náměstí. Výzkum stavebních struktur provázely nálezy keramiky, mincí a dalších předmětů (např. čepel kordu nebo kadlub, určený sand pro výrobu cukrovinek). Odborníci dospěli k poznání, že kromě tras zničených již v minulosti vedením nejrůznějších inženýrských sítí, se pod povrchem stále nacházejí velké úseky terénu, který zasluhuje vysokou míru ochrany, neboť obsahuje nenahraditelné informace o minulosti města.

Výzkum sledovala veřejnost s velkým zájmem. Naše muzeum proto s MUDr. Kryštofem Dernerem, vedoucím výzkumu, sjednalo celkem tři příležitosti, při kterých bylo možno dílčí výsledky archeologických prací představit obyvatelům města. Poprvé se tak stalo při operativním setkání u výkopu v neděli 20. prosince 2015, podruhé mělo setkání formu standardní přednášky v prostorách muzea na Kadaňském hradě ve čtvrtek 25. února 2016 a do třetice přichází nynější příležitost malé výstavy v tzv. Minoritské baště, na kterou si Vás dovolujeme pozvat.

Vernisáž výstavy se koná v pátek 5. srpna 2016 od 17 h. v prostorách středověké tzv. Minoritské bašty kadaňského městského opevnění (za okresním archivem), která je přístupna z Löschnerova nám. nebo parkánem od Katovy uličky.

Výstava bude otevřena pro veřejnost až do 28. září, a to v srpnu od úterý do neděle od 10 do 17 h. V září pak ve všední dny (út - pá) od 13 do 17 h. a o víkendech od 10 do 17 h.

Pedagogy se zájmem o návštěvu výstavy se školními exkursemi prosíme, aby kontaktovali pracovníky muzea prostřednictvím muzejního e-mailu muzeum@kultura-kadan.cz, děkujeme! Dole uvedená tabulka poskytuje aktuální přehled o volných termínech.

- - -

Termíny školních exkursí na výstavu Archeologie na Studentském náměstí (doba trvání: 30 min., kapacita: 1 třída)

Aktualizováno 31. srpna 2016 v 19.40 h.

čtvrtek 1. září ... volno

pátek 2. září ... volno

pondělí 5. září ... volno

úterý 6. září ... volno pouze od 11.00 h.

středa 7. září ... volno pouze od 8.00 do 9.30 h., poté již na tento den rezervace nepřijímáme (jednání)

čtvrtek 8. září ... volno

pátek 9. září ... litujeme, ale rezervace na tento den nepřijímáme (instalace stálé expozice)

pondělí 12. září ... zadáno (dopolední exkurse 1. stupně Gymnázia Kadaň v objektech muzea)

úterý 13. září ... volno

středa 14. září ... volno

čtvrtek 15. září ... volno

pátek 16. září ... volno

pondělí 19. září ... volno pouze od 11.30 h. (předchozí čas blokován exkursí ve Františkánském klášteře)

úterý 20. září ... volno

středa 21. září ... litujeme, ale rezervace na tento den nepřijímáme (kontrolní den)

čtvrtek 22. září ... litujeme, ale rezervace na tento den nepřijímáme

pátek 23. září ... volno

pondělí 26. září ... volno

úterý 27. září ... volno

středa 28. září ... volno

Forma uveřejněných informací je v souladu se zákonem č.64/2008 Sb., vyhláška o přístupnosti.

FORUM MĚSTA | RSS | MOBILNÍ VERZE | TEXTOVÁ VERZE | DEU | ENG

Oficiální stránky královského města Kadaně | Provozovatel: Městský úřad Kadaň | Prohlášení o přístupnosti
Mapa stránek | Vedoucí projektu: Jindřich Rebec | Tvorba stránek © 2010 Petr Peti