Živnost je ve smyslu § 2 živnostenského zákona soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem.
Ohlašovací živnosti jsou:
1. řemeslné (příloha č. 1 z.č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání v platném znění)
2. vázané (příloha č. 2 z.č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání v platném znění)
3. živnost volná (příloha č. 4 z.č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání v platném znění)
1. fyzické osoby samostatně, 2. právnické osoby (člen statutárního orgánu, prokurista, likvidátor), 3. zmocněnec na základě plné moci.
K získání živnostenského oprávnění je zapotřebí splnit následující všeobecné a zvláštní podmínky provozování živnosti, kterými jsou:
Všeobecné podmínky u fyzické osoby jsou:
* plná svéprávnost, kterou lze nahradit přivolením soudu k souhlasu zákonného zástupce nezletilého k samostatnému provozování podnikatelské činnosti
* bezúhonnost (u občanů ČR se prokazuje výpisem z evidence Rejstříku trestů. Tento doklad ohlašovatel živnostenskému úřadu nedokládá, živnostenský úřad si jej vyžaduje z evidence Rejstříku trestů v elektronické podobě).
Zvláštní podmínky u fyzické osoby k provozování živnosti je nutno doložit doklady prokazující odbornou způsobilost (doklady o vzdělání, praxi, osvědčení apod.) podle druhu živnosti:
* řemeslná živnost – odborná způsobilost podle § 21 a § 22 živnostenského zákona
* vázané živnosti – odborná způsobilost podle § 24 a přílohy č. 2 živnostenského zákona
Pokud ohlašovatel nesplňuje sám podmínky odborné způsobilosti, může ustanovit odpovědného zástupce, který tyto podmínky splňuje. K ohlášení živnosti je pak v tomto případě nutné doložit souhlas odpovědného zástupce s ustanovením do funkce (viz formulář „prohlášení odpovědného zástupce“).
U ohlašovatele ani u jeho odpovědného zástupce nesmí trvat žádná z překážek provozování živnosti uvedená v § 8 živnostenského zákona (například uložený zákaz činnosti, překážka související s insolvenčním řízením nebo vzniklá z důvodu zrušení živnostenského oprávnění pro závažné porušení zákona).
Liší-li se adresa sídla ohlašovatele od jeho bydliště, je nutné doložit k ohlášení živnosti ještě doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž je sídlo umístěno (např. nájemní smlouvu, souhlas vlastníka nemovitosti apod.). Tento doklad je nutné doložit i v případě, pokud je adrese bydliště shodná s adresou sídla, ale tato adresa je zároveň adresou ohlašovny, správního orgánu nebo zvláštní matriky.
U právnické osoby musí všeobecné a zvláštní podmínky (podle § 6 a § 7) splňovat odpovědný zástupce. Do funkce odpovědného zástupce se ustanovuje osoba, která je jejím statutárním orgánem, nebo jeho členem a splňuje podmínky pro výkon funkce odpovědného zástupce podle živnostenského zákona. Nelze-li ustanovit odpovědného zástupce z těchto osob, ustanovuje podnikatel odpovědného zástupce z jiných osob. Odpovědným zástupcem právnické osoby nemůže být člen kontrolního orgánu této právnické osoby.
U podnikatele ani u jeho odpovědného zástupce (§ 11 odst. 3 ŽZ) nesmí trvat žádná z překážek provozování živnosti uvedených v ustanovení § 8 živnostenského zákona (například uložený zákaz činnosti, překážka související s insolvenčním řízení nebo vzniklá z důvodu zrušení živnostenského oprávnění pro závažné porušení zákona).
Právnická osoba, které byl uložen zákaz činnosti, nemůže po dobu trvání tohoto zákazu živnost, do jejíž obsahové náplně tato činnost spadá, provozovat. Neexistence překážky provozování živnosti u právnické osoby se prokazuje výpisem z evidence Rejstříku trestů. Živnostenský úřad je oprávněn vyžádat si výpis z evidence Rejstříku trestů podle zvláštního právního předpisu.
U živností vyžadujících splnění zvláštních podmínek provozování živnosti je nutno doložit doklady prokazující odbornou způsobilost (doklady o vzdělání, praxi, osvědčení apod.) odpovědného zástupce podle druhu živnosti:
* řemeslná živnost – odborná způsobilost podle § 21 a § 22 živnostenského zákona
* vázané živnosti – odborná způsobilost podle § 24 a přílohy č. 2 živnostenského zákona
Ohlášení živnosti je možné podat osobně u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu – centrálního registračního místa (CRM) nebo zaslat tomuto úřadu poštou nebo elektronicky (se zaručeným elektronickým podpisem) nebo do datové schránky úřadu. Dále je možné žádost podat prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy (Czech POINT). V souladu s ustanovením § 45a odst. 3 živnostenského zákona se ohlášení předkládá na tiskopise vydaném Ministerstvem průmyslu a obchodu.
Fyzické osoby předloží:
Právnické osoby předloží:
Doklady se předkládají v originále, případně v úředně ověřené kopii. Jestliže doklady nejsou vydány v českém jazyce, dokládají se včetně překladu do českého jazyka provedeného tlumočníkem zapsaným do seznamu znalců a tlumočníků.
Správní poplatky jsou stanoveny zákonem č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších přepisů takto:
Jsou-li splněny podmínky stanovené živnostenským zákonem pro ohlášení živnosti, živnostenský úřad ve lhůtě do 5 pracovních dnů provede zápis do živnostenského rejstříku a vydá podnikateli výpis.
Datum poslední aktualizace: 31.3.2021